Jak robić dobre zdjęcia?

Jak robić dobre zdjęcia rodzienie i przyjaciołom.

Profesjonalny fotograf, który przenika niezauważony w tłumie zaproszonych gości, to naprawdę duże wsparcie każdej uroczystości. Nie zawsze jednak korzystamy z usług fotograficznych, nie każde spotkanie w gronie bliskich osób i przyjaciół, wymaga obecności fotografa. Wówczas warto polegać na własnych umiejętnościach fotograficznych.

Fotografowania można się nauczyć – czasem wystarczy kilka sztuczek, by sprawić, że osoby na zdjęciach będą wyglądać znacznie korzystniej. Oto wskazówki, jak dobrze fotografować ludzi, by w albumie ze zdjęciami błyszczały jak gwiazdy na niebie.

Okaż wsparcie i zainteresowanie

Podobno najtrudniejszą ze sztuk fotograficznych jest fotografowanie ludzi. Aby konkretny człowiek wyszedł korzystnie na zdjęciu, musi czuć, że chcesz przedstawić go w atrakcyjny sposób – uwypuklić jego zalety, ale nie wady. Dlatego pierwszym krokiem do udanego zdjęcia jest zbudowanie atmosfery zaufania pomiędzy Tobą a osobą fotografowaną. Zapewnij fotografowanemu ten komfort, że w razie, gdy wyjdzie w nieciekawy w swoim mniemaniu sposób, zdjęcie zostanie natychmiast usunięte. Tym samym zapewnisz mu poczucie bezpieczeństwa, które pozwoli mu na swobodę w wyrażeniu siebie – swoich uczuć i emocji przed obiektywem.

Postaw na dobre światło

Chcąc w korzystnym świetle przedstawić fotografowaną osobę, postaw właśnie na… dobre światło. W tym celu możesz wykorzystać lampę błyskową, ale też światło zastane. Ciekawym rozwiązaniem jest znalezienie miejsca, gdzie światło nie dociera do tła. Tym sposobem oświetlona jest sylwetka osoby, natomiast to, co za nią znajduje się w półmroku. Taką przestrzenią, gdzie w taki sposób działa światło jest np. wejście do budynku, do garażu czy do parkingu podziemnego.

Rób zdjęcia o właściwej porze

Unikaj również nadmiernego nasłonecznienia. Zgodnie ze sztuką fotografowania najgorszym możliwym momentem na robienie zdjęć jest środek słonecznego dnia. Zbyt ostre światło sprawi, że fotografowany będzie mrużyć oczy, a na jego twarzy mogą pojawić się półcienie. Znacznie lepszą porą na wykonywanie zdjęć jest zachód słońca i tzw. złota godzina, czyli czas tuż przed zachodem, kiedy słońce nie jest tak intensywne. Światło staje się bardziej plastyczne i nie oślepia już osoby fotografowanej.

Odpowiednia poza

Aby wyglądać korzystnie na zdjęciu, czasem nie wystarczy tylko stanąć przed obiektywem. Istotne jest również poznanie technik, dzięki którym można prezentować się lepiej. Rolą fotografującej osoby jest nakierowanie pozującego, co może zrobić, by wyglądać dobrze. Warto wypróbować postawę pół-bokiem, pół-tyłem do źródła światła. Nie należy stawać zupełnie tyłem do źródła światła, ponieważ w takiej sytuacji cera może stać się nieatrakcyjna. Dobrze jest też zasugerować osobie fotografowanej, by nie zaokrąglała pleców, najlepiej, by na czas fotografowania wyprostowała się. Zamiast sylwetki, która stanowi coś na kształt jednolitej bryły, lepiej, by fotografowana osoba przyjęła pozę pozwalającą na to, by pomiędzy wpadało światło. Warto np. założyć nogę na nogę, podeprzeć się ręką, by pomiędzy poszczególnymi częściami ciała powstała przestrzeń. Nogi powinny być nieco ugięte. Nogi będą wydawać się dłuższe, gdy noga znajdująca się na pierwszym planie będzie wyprostowana, a ta druga, w tyle, ugięta.

Dobra kompozycja - dobre zdjęcie

Chcąc zachować naturalne proporcje ciała, należy przybrać odpowiednią postawę podczas fotografowania. Fotograf musi dopasować się do osoby fotografowanej. Na początek należy ustalić środek tej części ciała, którą będziemy fotografować. To ona ma być punktem odniesienia, na jakim powinniśmy się ustawić robiąc zdjęcie.

  • Jeżeli chcesz wykonać bliski portret, środek znajdzie się w okolicach ust.
  • Wykonując z kolei kadr amerykański, czyli taki, gdy fotografia kończy się na środku ud, najlepiej pochylić się do okolicy klatki piersiowej.
  • Natomiast zdjęcie całej sylwetki powinno mieć środek wyznaczony w okolicy pasa.

Pamiętaj o tle

Tło nie powinno odciągać uwagi odbiorcy od głównej postaci na zdjęciu. Dlatego fotografia powinna być wolna od tzw. mistrzów drugiego planu, jak często w Internecie nazywa się osoby przypadkowo sfotografowane w tle. Zwróć uwagę, by za fotografowaną osobą nie było napisów czy innych rozpraszających kompozycji.

Wróć do bloga