Mądre prezenty na komunię

Mądre prezenty na komunię

W życiu młodego chrześcijanina przychodzi taki moment, gdy po raz pierwszy przystępuje do Komunii Świętej. To ważne wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale również dla całej jego rodziny. Wujkowie, ciocie, dziadkowie, babcie i wszyscy zaproszeni na tę uroczystość goście w zasadzie już na długo przed otrzymaniem zaproszenia komunijnego głowią się, co podarować małemu człowiekowi. Jaki prezent wybrać, by sprawić radość obdarowanemu, a przy tym nie przesłonić podarunkami znaczenia Komunii w kontekście duchowym?

golabek z galazka w dziobie

Sezon na komunię – czas start!

O randze tego wydarzenia nie tylko z perspektywy religijnej, ale również bardziej komercyjnej rozpisują się największe media już kilka miesięcy wcześniej. Zupełnie tak, jakby wręcz czytały w myślach tysięcy osób, które zastanawiają się, co sprawi radość dziecku. Zaczyna się w zasadzie niewinnie od żartów, że nikt nigdy nie wiedział, co stało się z jego pieniędzmi otrzymanymi od bliskich w dzień Komunii. Potem przychodzi czas na przedstawianie zmartwień chrzestnych, którzy obawiają się, że chrześnicy czy chrześniakowi nie przypadną do gustu upominki.

Prezent na Pierwszą komunię Świętą

Tymczasem prezent komunijny nie musi być wymyślny, nie musi kosztować wiele tysięcy złotych, ważne – by był prosto z serca. Dziecko z dobrymi manierami, a przy tym wyczulone na drugiego człowieka doceni każdy upominek. Druga strona, a więc ten, który planuje wręczyć prezent, również powinna podjąć pewien wysiłek i zastanowić się, co sprawdzi się w przypadku konkretnego dziecka. Tutaj nie ma dróg na skróty, choć istnieje pewien repertuar prezentów, które sprawdzają się tego dnia.

Biblia, biżuteria, rower, a może pamiątka komunijna?

Chcąc wybrać idealny prezent na Komunię, należy najpierw zastanowić się, jakie znaczenie ma to wydarzenie w życiu dziecka. Jeżeli masz świadomość, że jest to rzeczywiście dla dziecka i jego rodziców uroczystość o mocno sakralnym, religijnym charakterze, możesz sięgnąć po tego rodzaju upominki, odwołujące się do warstwy duchowej święta. W takim przypadku odpowiednim prezentem będzie Biblia, np. przeznaczona specjalnie dla dzieci pierwszokomunijnych, albo złoty medalik z podobizną np. Maryi.

 biblia

Trzeba mieć też świadomość, że współcześnie dla wielu osób wydarzenia religijne splatają się nierozerwalnie z warstwą materialną. Ponadto często są one bardziej traktowane jako pewien zwyczaj i tradycja rodzinna, a nie doświadczenie duchowe. Takie podejście rodziców i dziecka też należy uszanować. Wówczas niestety rzeczy wymienione powyżej, odwołujące się bezpośrednio do religii, raczej nie sprawią przyjemności dziecku. Lepiej sięgnąć w takim przypadku po bardziej przyziemne gadżety, elektronikę, sprzęt sportowy czy zabawki. W ostateczności można też podarować dziecku pieniądze, które – po konsultacji z rodzicami – przeznaczy na wybrany przez siebie cel.

Co jednak można zrobić, by po „uroczystym dniu Komunii” – jak śpiewają dzieci w jednej z pieśni komunijnych – został rzeczywiście ślad na całe życie? Pięknym rozwiązaniem będzie podarowanie elegancko oprawionej pamiątki komunijnej z ręcznym podpisem. Dzięki temu dziecko nawet po latach, gdy np. stanie się już nastolatkiem, a potem dorosłym będzie pamiętać, od kogo otrzymało konkretną pamiątkę. Taki album nie straci na aktualności, jak np. drogie gadżety, które w kolejnym sezonie będą niemodne. Tego typu pamiątkę można podarować osobno albo jako dodatek do innego prezentu, np. biżuterii.

Kim jesteś dla dziecka, jaki masz budżet – czyli o kluczowych kwestiach w wyborze prezentu

Nie sztuką jest wydać krocie na upominek tylko dlatego, że np. ktoś sugeruje, że to Twój obowiązek. Aby prezent był adekwatny do sytuacji, warto też zwrócić uwagę na własne możliwości finansowe. Przeanalizować, czy konkretny prezent to rzeczywiście dobre rozwiązanie nie tylko dla dziecka, ale też dla Twojego budżetu. W niektórych rodzinach utarło się przekonanie, że np. najbliższe dziecku osoby, tj. przykładowo chrzestni, wręcz zobowiązani są do tego, by dać dziecku drogi prezent. To podejście prowadzące donikąd. Sam fakt, że jesteś np. chrzestnym nie zobowiązuje Cię do niczego. To Ty podejmujesz w tym obszarze kluczowe decyzje.

Wiemy, że chcesz jak najlepiej dla dziecka, jednak w tym blichtrze komunijnym nie zapominaj, co tak naprawdę jest najważniejsze w tym dniu. To nie prezenty, ale przeżycia duchowe, obecność bliskich osób, a w końcu – tworzenie pięknych wspomnień, które potem można uwieczniać na fotografiach i umieścić w albumach.

Wróć do bloga